Az oldal jelenleg átalakítás alatt áll, hogy a jövőben még jobb élményt nyújtson látogatóinak. A régi tartalmak egy része átmenetileg nem elérhető, amiért szíves elnézésüket és türelmüket kérjük. Látogassanak vissza később, vagy kövessék a frissítéseket a közösségi csatornáinkon!

Hogy nézünk majd ki 20000 év múlva?

2024.06.28.
33 megtekintés

Az uborkafáról nemrég lepottyant egy túlérett cikk, amely azt taglalja, miként alakul majd át az ember röpke húsz évezred alatt, ha azt vesszük figyelembe, hogy a mögöttünk hagyott hasonló időtávlatban mennyit, és hogyan változott. A tudomány abból a logikából indul ki, hogy az ősembert az életmódjának folyamatos javulása gyalulta, alakította és nem utolsó sorban finomította. Kétségtelen, hogy a valaha volt halászó, vadászó, kőbalta hajigáló élet tovatűntével az ember vonásai finomabbá váltak, mígnem elértünk a mai korba, ahol a finom puhaság szinte már alapkövetelmény.

Ha ezt a vizsgálódási módszert követjük, és hozzá még a mesterséges intelligenciát is bevetjük, akkor nem nehéz eljutni arra a következtetésre, hogy 20000 év múlva az ember már csak halványan fog emlékeztetni a jelenkori önmagára. Igaz, sokan azt is kétségbe vonják, hogy fajunk egyáltalán megéri a 22. évszázadot, de ha ezt a gondolatot elhessegetjük, és tisztán a fejlődést vizsgáljuk, akkor a fenti képen látható lényre kell számítanunk. A mozgáshiány, a nem megfelelő táplálkozás és a tűrhetetlen mértékű mobiltelefon bámulás megteszi majd a hatását, bár a valóság lehet, hogy ettől százszor riasztóbb lesz.

Az is nagyon érdekes kérdés, hogy a velünk szimbiózisban élő okostelefonjaink miként fognak ehhez a körülményhez adaptálódni. Egyes vélekedések szerint ők is növekedni fognak, mások viszont azt állítják, hogy valamilyen módon beépülnek majd a szervezetünkbe, így nem lesz szükség az ujjheggyel történő folyamatos csuszatolásukra. Például bekapunk egy tablettát, ami olyan lesz, mint a drog, csak éppen mobiltelefon víziókat gerjeszt, vagyis amíg hat, magunk elé bámulva nem a világot, hanem egy mobileszköz kijelzőjét látjuk.

Húszezer év temérdek idő a történelemben, de semmiség az evolúcióban, ha a természet bölcsességét vesszük alapul, mert ő semmit nem bíz a véletlenre. Százszor, ezerszer is ellenőriz egy hibajavítást, mielőtt használatra kibocsátja, nem úgy, mint a jelenkori szoftverfejlesztők, akik szinte hetente adnak ki a termékükről frissítéseket, amelyek valódi rendeltetésével ők maguk sincsenek tisztában.

Szóval a jövőkép eléggé riasztó, de reménykedjünk, hogy a köbükunokánk köbükunokája mégsem ilyen gnóm lesz, mint amit a MI róla alkotott. Talán azért, mert a természet ősanya jóval előbb gondoskodik a megoldásról.

 

 

Majoros Sándor

Jobb sorsra érdemes írócápa, polihisztor és twist again. A honlap gazdája, működtetője és túlnyomó többségében írója, olvasója. Utóbbi majdnem teljesen.