A nagy kék zóna átverés

2024.09.26.
Olvasták: 134

A jobb memóriával rendelkező olvasók talán emlékeznek arra a szenzációs bejelentésre, hogy bolygónkon léteznek úgynevezett „kék zónák”, ahol kiugróan magas a szép kort megéltek száma.

Ilyen például Japánban Okinava, Olaszországban pedig Ikaria vagy Szardínia. Az ott lakók között feltűnően gyakoriak a százévesek, ami a tudósok szerint a rendszeres salátafogyasztásnak, a sok mozgásnak és a családban meglelt boldogságnak tulajdonítható. Egy nemrég bemutatott netflixes dokumentumfilm erre alapozva odáig ment, hogy ki is mondta: aki sokáig szeretne élni, legjobban teszi, ha egy ilyen kék zónába költözik, vagy legalább megnézi és eltanulja, miként élnek az ott lakó százévesek.

Ám ami túl szép, az gyanakvásra adhat okot. Egy londoni kutató, bizonyos Saul Justin Newman nem fogadta el ezt az állítást, hanem vette a fáradságot és utánajárt a valóságnak. Persze nem minden előzmény nélkül tette ezt, mert már 2010-ben feltűnt neki, hogy a Nature és a Science öregedésről szóló cikkeivel valami nincs rendben. Alapos nyomozásba fogott hát és felkutatta a világ legöregebb embereit. Semmilyen csodát nem talált, de kiderítette, hogy a hosszú életkor valamiért fordított viszonyban áll az anyakönyvi kivonatokkal, merthogy a rekorderek alig tudták igazolni életkorukat (500 amerikai százéves közül csak heten rendelkeztek a megfelelő okirattal).

Még durvább volt az, amikor a japán kormányhivatalok 2010-ben végzett vizsgálata kiderítette: az okinavai százévesek 82 százaléka valójában rég meghalt. A következtetés innentől tehát az, hogy hosszú élet titka nem a saláta, és nem is a mozgás, hanem az, hogy az elhunyt emberről nem készül halotti anyakönyvi kivonat. Az okinavai kék zónáról egy felmérés azt is megállapította, hogy az ott élők egészségi állapota a legrosszabb Japánban, amiben az is tevékeny szerepet játszik, hogy ők eszik a legkevesebb zöldséget és irgalmatlanul sokat isznak (no persze nem vizet).

A helyzet Európában sem különb. A várható élettartammal kapcsolatos statisztikák alapján Szardínia a 128 európai régióból az 51., Ikaria pedig a 109. helyezést érte el. A görögök becslése szerint a helyi százévesek 72 százaléka valójában halott vagy eltűnt, és csak nyugdíjcsalás formájában gazdagítja az élők világát. Görögországban az elmúlt évtizedekben állítólag 9000, Olaszországban 30 ezer esetben derült ki, hogy a jogosult, akinek a nyugdíjat utalják, már a túlvilágon tartózkodik.

Newman tehát arra a megállapításra jutott, hogy a kék zónák leginkább ott jönnek létre, ahol nagy igény mutatkozik a nyugdíjcsalásra. Ilyenformán a hosszú élet titka valójában a gazdagság, ami biztosítja a jó táplálkozást és a stresszmentességet.  A többi tisztán csak szerencse kérdése.

Majoros Sándor

Jobb sorsra érdemes írócápa, polihisztor és twist again. A honlap gazdája, működtetője és túlnyomó többségében írója, olvasója. Utóbbi majdnem teljesen.

Ne hagyja ki ezt sem: