Minden nemzetnek megvan a maga különlegessége a konyhában, a sportban vagy éppen a táncban, és ez alól a betörés sem kivétel. A magyar betörő egészen másként viselkedik, mint a francia, az olasz vagy éppen a japán. Cikkünkben sorra vesszük, miben különböznek az egyes nemzetek betörői, és miben hasonlítanak egymásra.
A francia betörő soha nem lép be egy lakásba anélkül, hogy egy üveg bort ne bontana ki előtte. Számára a bűnözés egyfajta művészet, így finom eleganciával zajlik. Óvatosan surran be a nyitott ablakon, bekapcsol egy chansont, majd elolvas egy Baudelaire verset, aztán könnyedén elviszi a zsákmányt.
Az olasz betörő amint belép a házba, és megpillant egy fotót a házigazda szép feleségéről, azonnal rákezd egy szerelmes nápolyi nótára, majd miután kifosztotta a házat, egy romantikus levelet hagy maga után.
A német betörő sosem siet. Először alaposan tanulmányozza a ház tervrajzát, majd gondosan készít egy Excel-táblázatot a lehetséges zsákmányról. Időzíti a betörést 12:03:45-re, és percre pontosan távozik. Fölöslegesen sosem rombol, és arra is vigyáz, hogy rend maradjon utána. A helyszínt elhagyva a kulcsot visszahelyezi az eredeti helyére.
Az angol betörő kopogás nélkül sosem lép be a házba. Udvariasan bemutatkozik a térfigyelő kamerának, megkérdezi, nem zavar-e, majd teát főz, aztán akkurátusan hozzáfog a betöréshez. Csak a legértékesebb családi ezüstöt viszi el, és természetesen köszönőlevelet ír a zavartalan munkáért.
A spanyol betörő a házba lépve azonnal felkapcsolja a hifit, majd elindít egy flamenco lejátszási listát, aztán olézva feszíti fel a fiókokat. Mielőtt távozik, hagy egy paellát a konyhában.
Az orosz betörő nem válogat. Ha betör, akkor mindent visz: hűtőszekrényt, mosógépet, macskát, Lenin-képet, szamovárt. Távozás előtt megiszik egy üveg vodkát a házigazda készletéből, előtte pedig egy másikat, harmadikat, negyediket. Mondhatni: amíg a készlet tart.
A japán betörő nem csak hogy nem hagy nyomot maga után, hanem takarít is. Amint végzett, a lakás ragyog a tisztaságtól, a cipőket pedig katonás rendben sorakoztatja fel az ajtó mellett. Olyan hangtalanul távozik, mintha ott sem lett volna, sőt, nem egyszer meglepetés ajándékokat hagy maga után.
Az amerikai betörő előbb feltöri a lakás biztonsági rendszerét, majd a garázsból kigörgeti az elektromos autót. Nála minden high-tech, az eszköztára bővítve van okostelefonon keresztül irányítható robotokkal is, amelyek összepakolják helyette a zsákmányt. Mindent visz, és mindent telefirkál graffitivel. Mielőtt a helyszínt elhagyja, rendel egy hamburgert házhoz szállítással, amit a tulajdonos számlájára írat.
A svéd betörő IKEA tervrajz alapján dolgozik, és csak azt viszi el, ami szétszerelhető. Ha túlzsúfoltnak találja a lakást, segít azt minimalizálni. Egy pohár glögg mellett még azt is megtervezi, mit lenne érdemes elajándékozni a zsúfolt polcokról.
A brazil betörő ritkán csendes. Szamba ritmusra lép be a házba, és miközben zsákmányol, egy rögtönzött karnevál kedvéért behívja a szomszédokat. Mulatozás közben aztán őket is kirabolja, de ez fel sem tűnik senkinek.
És akkor itt van a magyar betörő. Nála nincs kapkodás, mielőtt az érdemi munkához hozzáfogna, körülnéz, van-e a közelében valami, ami abszolút értéktelen. Bármit elvisz, ami mozdítható, mert másodállásban hulladékgyűjtéssel is foglalkozik. Mielőtt távozna, kieszik és kiiszik a hűtőből mindent, majd otthagy egy cetlit az előszobában, amire azt írja: „csak semmi pánik, még visszajövök”. De erre nem kerül sor, mert a magyar bűnöző notórius hazudozó. Talán mert élénk figyelemmel követi magyar a belpolitikai híreket.